20 stycznia 2016

Zszywacze

Można powiedzieć, że zszywacz to raczej niepozorne urządzenie, ale mają swoją istotną rolę w naszym życiu. Dzięki nim wykonywanie codziennej pracy staje się bez wątpienia łatwiejsze, można łatwiej łączyć kartki ze sobą i porządkować dokumenty, ustawiać je w odpowiednie kolejności. Teoria i praktyka czasami idą daleko od siebie i na pewno znajdą się osoby, które będą narzekać na niedoskonałości, gdy chodzi o działanie zszywaczy. Przy wyborze więc warto poszukać dobrego produktu, który nie będzie nam takich problemów sprawiał. Wydaje się, że na pewno znaczenie ma wielkość zszywacza i jego możliwości.

Właśnie liczba zszywanych kartek to taki podstawowy parametr, który może być brany pod uwagę. Standardowo zakłada się, że zszywacz będzie dawał możliwość połączenia około 50 stron. Mamy także specjalne zszywacze nabiurkowe, które dadzą sobie radę z większą ilością stron, ale są one już cięższe, większe i mają dłuższą dźwignię, która zagwarantuje odpowiedni nacisk. Często przy takich urządzeniach już trzeba stosować specjalnie dopasowane zszywki, by w ogóle zastosowanie zszywacza było możliwe. To właśnie należyte dopasowanie zszywek to taka kwestia, która będzie decydowała o tym, czy zszywacz będzie w stanie dobrze realizować zadania jakie przed nim postawimy. Klasyczne zszywki 24/6 przeznaczone są do połączenia około 30 stron. Czasami zszywacz jest tak zrobiony, że większe zszywki będą do niego pasowały i wtedy będzie można osiągnąć lepsze wyniki co do ilości zszywanych stron.

Zszywki określane numerem 10 to forma, która przeznaczona jest do specjalnych mini zszywaczy, które zawsze można mieć pod ręką i które pozwalają na to, by za jednym razem połączyć około 10 kartek. Zszywek oczywiście w sklepach mamy dużo więcej i trzeba najlepiej zajrzeć do pełnej tabeli i rozpiski, by zobaczyć czy konkretne zszywki będą do naszego sprzętu pasować. Czasami można się także spotkać ze zdecydowanie większymi potrzebami i wtedy może się okazać, że sprawdzą się mega zszywki w rozmiarze 23/23, które pozwalają na to, by za jednym razem udało się zszyć nawet około 200 stron.

Wybierając zszywki jest pewna zależność, którą trzeba pamiętać. Jeśli chodzi o niewielkie zszywki nie dadzą nam możliwości złączenia większej ilości stron. Decydując się natomiast na małą liczbę stron i ich łączenie większą zszywką musimy się liczyć z tym, że w takiej sytuacji niestety będzie problem związany z tym, że końcówki zszywki zaczną się blokować między sobą. Takie ograniczenia sprawią, że będziemy mieli pewną różnorodność w rozmiarze zszywek. Niekiedy mamy również do czynienia z takimi zszywkami, które są specjalnie dedykowane dla konkretnych sprzętów. I w takich przypadkach może się niestety okazać, że takie zszywki nie będą pasowały do innych urządzeń. Inne kryterium, które ma znaczenie to głębokość zszycia i tutaj mamy zszywacze standardowe oraz długoramienne.